Feit Electric
11S14/4-130 Incandescent Bulb, 11 W, S14 Lamp, E26 Medium Lamp Base, 40 Lumens, 2700 K Color Temp
Sku: 30540390
10 Available at San Marcos
Location: Aisle 35
Combine classic style with modern reliability with the Feit Electric 11S14/4-130 exposed filament incandescent string light replacement bulbs. Each bulb is made with exposed filament and wrapped in a durable clear glass housing to deliver a classic look and feel. Upgrade your old string lights to these S14 bulbs for a 2700 K soft white glow and 40 Lumens output. They use 11 W per bulb, with an estimated annual energy cost of only dollar 1.32/year per bulb (based on 3 hr per day of use). Get up to 3000 hr of life/2.7 years. Choose Feit Electric S14 exposed filament bulbs to add a touch of class to your porch, patio or outdoor space.
  • Stylish exposed filament design
  • Weather-resistant, with a shatter-resistant glass housing
  • Dimmable 2700 K soft white glow provides a warm white glow for backyards and patios
  • 11 W and 40 Lumens of light
  • 3000 life hr/2.7 years (Based on 3 hr per day of use)
Type
Replacement
Wattage Rating
11
Voltage Rating
130
Lamp Shape
S14
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
Lumens
40
Lumens Efficiency
3.64
Dimmable
Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700
Color Rendering Index (CRI)
99
Average Life
3000
Beam Angle
270
Dimensions
3.2 in L x 1.8 in W